Walne Zgromadzenie BIPH
WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZE
W dniu 22.05.18 odbyło się Zwyczajne Walne Zebranie BIPH.
W trakcie zebrania obecni członkowie Izby zaakcentowali Sprawozdanie Zarządu po
uprzednim wysłuchaniu Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.
Wręczono też kolejne certyfikaty członkowskie .Pani Ewa Blaut -pierwsza, była prezes BIPH
oraz długoletni działacz inż.Jerzy Podhajecki otrzymali akt nadania Honorowego Członka BIPH.
W wyborach uzupełniających do Sądu Koleżeńskiego akceptacje wszystkich zgromadzonych
otrzymali pan mec.Artur Kosiński oraz pan Maciej Kloś.Gratulacje.
Sprawozdanie Zarządu (fragmenty)
Sprawozdanie Zarządu BIPH za 2017 r.
W ubiegłym roku dobiegła końca kadencja poprzednich organów BIPH i Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze w dniu 6.06.2017 dokonało zmian.
We władzach nastąpiły następujące zmiany:
Na stanowisko Prezesa Zarządu w kadencji 2017-2021 w odrębnym głosowaniu został wybrany Krzysztof Gajos który zastąpił Tadeusza Gapińskiego. Następnie dokonano wyboru pozostałych członków Zarządu BIPH który ukonstytuował się w sposób następujący;
I-za Prezesa- Aleksander Słota
v-ce Prezes – Barbara Kulikowska
v-ce Prezes – Roman Badura
członek Zarządu- Tadeusz Bieniek
członek Zarządu- Tadeusz Gapiński
członek Zarządu –Sławomir Zakrzewski
Na czele Komisji Rewizyjnej stanął pan Artur Komor.
Prezes zapowiedział i obiecał w swojej kadencji wzrost znaczenia Izby oraz silniejszą pozycje BIPH jako partnera samorządu Gminy Bytom. Cały proces i kadencja została określona jako „ewolucja a nie rewolucja”.
Głównym zamierzeniem był wzrost liczby członków, co zostało osiągnięte bo na koniec roku Izba powiększyła się o 20 nowych członków. Aktualna liczba to 50 skupiając podmioty z terenu Bytomia, Radzionkowa i Zabrza z różnych branż i o zróżnicowanej wielkości. Dzięki temu poprawiona została sytuacja finansowa i oraz odrobiona strata z 2016 , osiągnięto też nadwyżkę przychodów nad kosztami na koniec 2017 r. . Dodatkowym atutem było podpisanie umowy sponsorskiej (…).Dzięki temu oraz wsparciu finansowym (…). zorganizowano po raz pierwszy przez BIPH V Piknik Biznesu i Sportu .
Uczestników imprezy, wśród których był wiceminister sportu Jan Widera łączyło zainteresowanie m.in. problematyką gospodarczą Miasta .Celem Pikniku było aby lokalni przedsiębiorcy, władze miasta oraz sportowcy spotkali się i rozmawiali o bieżących sprawach Bytomia. Dzięki temu można wymienić doświadczenia, pomysły oraz skupić się na wspólnych działaniach na rzecz miasta. Prócz oficjeli na kortach pojawili się młodzi sportowcy bytomskich klubów: Natalia Kropska, wicemistrzyni świata w kategorii kadetów w judo oraz Magdalena Stefanowicz, srebrna medalistka Młodzieżowych Lekkoatletycznych Mistrzostw Świata (minister Widera przyznał im wyróżnienia za szczególne osiągnięcia), a także Paula Kania, najlepsza tenisistka Górnika Bytom. Krzysztof Gajos wręczył też nagrody w imieniu BIPH. Złote honorowe odznaki odebrali Ewa Blaut(pierwsza prezes Izby) i Jacek Hanke, srebrne zaś ksiądz-kapelan Izby Bartosz Podhajecki, Eugeniusz Tobor oraz Henryka Balcerowska. Imprezę uświetnił występ znanej piosenkarki jazzowej Ewy Urygi.
Zakończenie roku to Spotkanie Opłatkowe członków BIPH.W atmosferze Świątecznej gościliśmy kolejny raz Ewe Urygę –sercem Bytomiankę choć od kilku lat mieszkankę Warszawy. Czyniono tez przygotowania do Seminarium Gospodarczego ,pierwszy raz organizowanego przez BIPH czego efektem było wydarzenie gospodarcze w lutym 2018 w którym uczestniczył Przewodniczący Metropoli Kazimierz Karolczak i pani w-ce prezydent Bożena Miętus. Prezes Izby przedstawił tam założenia Konstytucji Biznesu która aktualnie weszła w życie .Dodać należy ,że było to podstawą do złożenia listu do Prezydenta wskazując jakie działania powinien wykonać w celu wsparcia lokalnych firm.
Warto przy okazji zaznaczyć ze tylko w Bytomiu działa kilkanaście tysięcy podmiotów gospodarczych a co roku powstaje 1000 nowych. Niestety podobna ilość kończy działalność.
Podobnie jak Piknik, Seminarium odbywało się pod patronatem Prezydenta Damiana Bartyli.
Ważne i co należy zaznaczyć jest przedstawicielstwo członków BIPH w gremiach Gminy.
Prezes Krzysztof Gajos i członek Zarządu Tadeusz Gapiński zostali powołani do Bytomskiej Rady Biznesu –organu doradczego przy prezydencie( K.Gajos został wybrany tam przewodniczącym) a do pracy w Komitecie Rewitalizacji pan Tadeusz Gapiński otrzymując rekomendacje Izby ,pełni również funkcje przewodniczącego.
Członkowie Izby sięgają również po laury gospodarcze tzw. „Poloty”.
W 2017 r nominacje otrzymała firma „AND” sp. zo.o. profesjonalny od 25 lat producent garaży .W kategorii Produkt roku zwycięzcą została Centrala Obrotu Towarami Masowymi DAW-Bytom Sp. z o.o., a najlepszym jej produktem -olejem kreozotowym. Firma zapoczątkowała działalność w 1990 roku .Od początku szefem jest Tadeusz Bieniek –członek Zarządu BIPH. Firma od lat jest na polskim rynku znanym producentem i dystrybutorem produktów smoło- i węglopochodnych, w tym środka do ochrony i impregnacji drewna – oleju kreozotowego, W 2016 roku DAW-Bytom, jako jedyna firma w kraju, po 8 latach przygotowań otrzymała pozwolenie na produkcję i wprowadzenie do obrotu oleju kreozotowego gatunku B i C. Olej kreozotowy, staje się bytomską marką, rozpoznawaną nie tylko w kraju, ale i za granicą.
Nagrodę specjalną otrzymał Roman Badura (członek Zarządu BIPH) za zaangażowanie we współtworzenie bytomskiej premii II etapu 73. Tour de Pologne, organizowanie Rowerowej Masy Krytycznej oraz Rodzinnych Rajdów Rowerowych, promocję turystyki i ruchu rowerowego w mieście, przedsiębiorczość, wysoki poziom świadczenia usług w branży sprzedaży sprzętu sportowego oraz osiągnięcia w kolarstwie górskim i szosowym.
Godnym uwagi jest aktywny udział członków Izby w działaniach rewitalizacyjnych. Firma „Likpol’ sp. z o.o. przeprowadziła wzorcowe prace rewitalizacyjne w tzw. „Czarnej kamienicy” przy ul. Piłsudskiego w Bytomiu. Nie jest to jedyne przedsięwzięcie Prezesa Bartosza Dąbrowskiego. Dobrym PR-em są też wysokie miejsca firm członkowskich w Gazelach Biznesu 2017.
W ciągłu ubiegłego roku Zarząd regularnie odbywał zebrania Często były to zebrania otwarte dla osób niezrzeszonych .
Szczególnie należy zwrócić uwagę na kilka z nich. W pierwszym półroczu spotkanie z dr hab. Grzegorzem Głodem wykładowcą Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, gdzie tematem spotkania było ” Konkurencyjni przetrwają” .Należy dodać ,że dr hab. Grzegorz Głód oprócz wykładów na UE gdzie pełni funkcje prodziekana, jest również doskonałym praktykiem. Doradza w sprawach ekonomiczno-rynkowych wielu firmom skarbu państwa jak i podmiotom prywatnym.
Natomiast Kodeks Spółek Handlowych, tworzenie konsorcjów firm ,ich prawa i obowiązki przedstawił nam w lutym 2017 mecenas Krzysztof Sawicki, aktualnie członek Izby. Nie bez znaczenia jest współpraca z innym naszym członkiem – Funduszem Górnośląskim .Przykładem takiej współpracy jest spotkanie informacyjne w Biurze Promocji Miasta w październiku 2017r. gdzie Pani Prezes Rojewska przekazała nam informacje na temat korzystania z kredytów dla MŚP oraz pozyskania dotacji na szkolenia.
Należy podkreślić role Izby w życiu gospodarczym Bytomia która nabiera coraz większego znaczenia przy czym godne uwagi jest stanowisko Zarządu BIPH o apolityczności Izby, co nie oznacza że Izba nie będzie ewentualnie wspierać kandydujących członków naszej Izby do rady miasta czy też nakłaniać kandydatów na prezydenta do wypowiedzi i zajmowania stanowiska w sprawach gospodarczych Miasta.
Ze spraw wewnętrznych Izby należy podkreślić uporządkowanie spraw organizacyjnych, stworzenie nowej strony biph.pl przez członka BIPH firmie IT Engineering Sławomira Gibasa i powiązania jej z Facebook.
Kolejnym ważnym elementem to założenie statutowe- ochrona członków Izby w ich zmaganiach z urzędami. BIPH stało i stoi straży poszanowania swoich członków i udzielania im wsparcia kiedy jest taka potrzeba.
Dodać należy ,że nasze sprawozdanie dotyczy właściwie pierwszego roku a nawet półrocza działalności nowych władz ale jak stanowi cytowane hasło to jest ewolucja która trwa nadal.
Kończąc dziękuje wszystkim za współprace w szczególności pani Barbarze Kulikowskiej za pomoc w organizacji dzisiejszego Zebrania a telewizji Sfera i tygodnikowi Życie Bytomskie za partnerstwo medialne. Dodatkowo wyrazy uznania dla Powiatowego Urzędu Pracy za nieustanne wspólne działania.
W imieniu Zarządu-Prezes BIPH
Krzysztof Gajos Bytom,22.05.18
Kontakt:
41-902 Bytom, ul. Chrobrego 34/5a, tel. +48 32 281 59 58
Biuro czynne od poniedziałku lub piątku w godz. 09:00 – 15:00
Prezes BIPH Krzysztof Gajos, tel. 32 280 17 73
@2018 IT Engineering
2013 BIPH Wszelkie prawa zastrzeżone Bytomska Izba Przemysłowo – Handlowa